Widziałaś film Escape Room? Ten w którym przyjaciele idą do pokoju zagadek, rozwiązują kolejne zadania i po kolei giną? Ten Escape Room, w którym nawet dobre rozwiązanie zagadki prowadziło do wypuszczenia trującego gazu, krwawego odcięcia ręki albo zatrzasnięcia jedynych drzwi w pokoju? No to… Escape Roomy nie mają z tym nic wspólnego.
Co to jest Escape Room?
Rewelacyjna rozrywka ze znajomymi! ❤️
Wchodzisz do pokoju i przez godzinę rozwiązujesz zagadki i wykonujesz zadania, żeby zdobyć klucz do wyjścia.
Przydaje się spostrzegawczość, dobra komunikacja z ziomkami i smykałka do umysłowego kombinowania.
Nie trzeba nic wiedzieć ani pamiętać, więc jeśli tak jak ja jesteś typową gimbazą i mógłbyś być bohaterem każdego odcinka „Matura to bzdura”, to nic nie szkodzi. Dużo bardziej liczą się chęci, spryt i upór.
Żeby iść do pokoju zagadek, trzeba zebrać ekipę (2-5 osób), wybrać pokój i zarezerwować miejsce. No wię… Rusz się po pracy!
Co czeka cię w pokoju zagadek?
To zależy. Są pokoje:
- historyczne
- fabularne
- przygodowe
- horrorowe
- kryminalne
- thrillerowe
- fantasy
- abstrakcyjne
- i… dla dzieci.
Pokoje fabularne często inspirowane są książkami, filmami, albo serialami. Stałe motywy to Władca Pierścieni, Sherlock Holmes i Piła. Ale są też bardziej lokalne nawiązania jak Pokój Ojca M. w Sandomierzu. ;)
W pokojach abstrakcyjnych praktycznie w ogóle nie ma nawiązań do czegokolwiek z prawdziwego świata, ale za do dużo odjechanych zagadek i nieraz dopiero na końcu orientujesz się, co one w ogóle miały ze sobą wspólnego.
Pokoje różnią się też pod względem rodzaju zagadek. Są takie na kojarzenie i spostrzegawczość, czasami trzeba coś prostego policzyć, ale równie często zdarzają się pokoje, w których liczy się koordynacja ruchową uczestników.
Rozwiązując zagadki otwierasz kolejne kłódki, skrzynki i szafki. Chociaż… Dużo wyższe oceny dostają escape roomy, które nie mają kłódek tylko bardziej skomplikowane patenty. Na przykład: jak odtańczysz odpowiednią sekwencję na dywanie, to nagle otworzy się skrytka w suficie.
Ostatnia zagadka otwiera drzwi i wygrywasz.
A! Jeszcze foteczka zwycięzcy na koniec:
Jedno jest pewne: nikt nie będzie próbował Cię zamordować tak jak w filmie Escape Room.
Ile kosztuje wejście do escape room?
Większość pokoi, w których byłam miało stałe stawki za jedną rozgrywkę. Od 70 do 180 zł. Zazwyczaj koło 100.
Coraz częściej można jednak spotkać pokoje, w których cena jest różna w zależności od liczby graczy. Zazwyczaj można przychodzić w 2-5 osób im więcej ludzi tym drożej.
Czy po odwiedzeniu 3 pokojów zagadek kolejne są już tylko powtórka z rozrywki?
Absolutnie nie! Ja byłam już w kilkudziesięciu pokojach i każdy z nich był inny. To prawda, że uczysz się lepiej obsługiwać kłódki, czy sejfy, ale do zagadek zawsze trzeba podchodzić z otwartą głową, bo nigdy nie wiesz, co Cię może zaskoczyć.
Czy w twoim mieście są escape roomy?
Jest duża szansa, że tak. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz się tego dowiadywać od sąsiadów.
Jest taki portal: Lockme i tam jest ogromny katalog escape roomów.
Znajdziesz tam adres, opis, oceny i komentarze ludzi, którzy już wydostali się z pokoju.
Najlepsze pokoje, w jakich do tej pory byłam to:
Jaki escape room polecasz?
Byłeś kiedyś w pokoju zagadek? Który był najlepszy i koniecznie muszę go odwiedzić?
Skomentuj:
Pamiętam, że kiedy byłyśmy po raz pierwszy w escape roomie, zastanawialam się, czy w ogóle damy radę – bo tylko we dwie, bez wielkiej ekipy… i udało nam się:) I było super! Warto sprawdzać poziom trudnosci pokoi w recenzjach bo do tych mega trudnych potrzeba rzeczywiście ludzi, żeby zdążyć w czasie.
Po Twoim wpisie aż mam ochotę dac się znowu gdzieś zamknąć i przez godzinę rozwiązywać zagadki prawie jak bohaterka przygodowej książki ♡ poszukam czegoś w okolicy.
Też się wtedy zastanawiam, czy to w ogóle możliwe, żeby wyjść w dwie osoby i to w dodatku w ogóle niedoświadczone. :D
Trzymam kciuki za znalezienie fajnego pokoju z okolicy :)