Jaki motyw wybrać? Która wtyczka jest najlepsza? Wyświetla się błąd i co teraz?!
Zdajesz pytania w grupach i na forach i nikt nie odpowiada? Już nie wiesz gdzie szukać wsparcia? Zobacz gdzie i jak szukać pomocy WordPressowej.
Problem z zadawaniem pytań
W każdej działce „nowi” mają mnóstwo pytań i często nawet nie wiedzą, gdzie zacząć szukać odpowiedzi. Naturalne wydaje się zapisanie do grupy na FB i wyrzucenie z siebie wszystkich tych palących pytań, które nazbierały się pierwszego dnia styczności z problemem.
Piszesz te posty, zadajesz te pytania i… Nic. Inne dyskusje na grupie kwitną, a Twoje pytania dostają w porywach jedną zdawkową odpowiedź, albo w ogóle są ignorowane.
DLACZEGO?! zapytasz…
Właśnie o tym jest moja prezentacja, którą po raz pierwszy przedstawiłam na 12 WordUpie w Łodzi. Jak zadawać WordPressowe pytania, żeby społeczność sama garnęła się do pomocy. I… dlaczego ludzie nie chcą odpowiadać na te, które Ty zadajesz?
Zadajesz nudne pytania
Każdy. Absolutnie każdy, kto zaczynał swoją przygodę z WordPressem, zadał ten złoty zestaw pytań. A społeczność WordPressa każdego dnia odpowiada na nie w kółko i w kółko.
Zestaw tych pytań wraz z doskonałymi odpowiedziami to:
Jaki motyw WordPress wybrać?
Jacek Kłosiński Jak wybrać dobry motyw WordPress
Jaką wtyczkę użyć?
Tomasz Dziuda Jak wybrać wtyczkę do WordPressa?
Jaki hosting wybrać?
Bartosz Romanowski Jak wybrać najlepszy hosting dla WordPressa
Jak zabezpieczyć WordPressa?
Kamil Porembiński Kompendium: Jak zabezpieczyć WordPressa?
Jak ogarnąć RODO?
Wojciech Wawrzak Wartościowe treści o RODO
Jak mam (cokolwiek) w SEO?
Ola Gościniak Cała kategoria wpisów o SEO
Zadajesz Googlowalne pytania
Jeśli napiszesz na forum/grupie na FB pytanie i okazuje się, że dosłowne przeklejenie tego pytania do Googla da Ci odpowiedź już w pierwszym wyniku wyszukiwania to… Robisz to źle i ewidentnie nie umiesz w grupy pomocy.
Zajrzyj do prezentacji – będziesz dokładnie wiedzieć, o co mi chodzi.
Zadajesz niepełne pytania
Niby zadajesz pytanie, ale tak naprawdę, to tylko się żalisz, że coś Ci nie działa. Ani nie podajesz szczegółów, ani adresu strony, ani nawet tego, co właściwie chcesz osiągnąć.
W prezentacji umieściłam kilka pytań pomocniczych – warto na nie odpowiedzieć, zanim klikniesz: opublikuj pytanie.
Poczytaj, poucz się, chodź na forum
W tej kolejności ;)
Książki o WordPressie dla początkujących
- Bądź Online – Ola Gościniak
Stwórz stronę WWW lub bloga, aby wyrazić siebie, zbudować pozycję eksperta oraz pozyskać klientów. Ta książka o WordPressie pomoże Ci zaistnieć w sieci - WordPress w 10 krokach – Kasia Aleszczyk
Chcesz zacząć pisać blog? Marzysz o swojej stronie na WordPressie? Chcesz przenieść się na WP, ale nie wiesz od czego zacząć? Chcesz poznać i nauczyć się WordPressa? - Digging into WP
The DigWP PDF/eBook features 300+ pages of practical WordPress wisdom, presented in regular or widescreen format with clear, easy-to-read type and color-coded chapters. Includes hyperlinked URLs, copy-&-paste code snippets, and searchable content.
Kursy o WordPressie dla początkujących
Gdzie zadawać pytania o WordPressa
- wordpress.stackexchange.com
- wordpress.org/support
- pl.wordpress.org/support
- fb.com/groups/strona.www
- fb.com/groups/wpzen
- fb.com/groups/wordpresspolska
- fb.com/groups/WordPressDlaBlogerow
I… Oficjalny support autora wtyczki lub motywu, czyli tam, gdzie zostawiasz swoje pieniądze.
A co jeśli odpowiedzą, że to nie jest pytanie o WordPressa tylko coś z hostingiem?
Ho… czym?!
Dość często na grupach i forach dyskusyjnych widzę obrazek, w którm ktoś zadaje pytanie, słyszy że to nie wina WordPressa tylko hostingu i… Obraża się na zupełnie niepomocną społeczność.
Ale hej! Nie ma się co obrażać! Zidentyfikowali, że nie są w stanie pomóc, bo powód jest głębszy i bardziej techniczny. A jak zadawać pytania o hosting i nie osiwieć od niezrozumiałych pytań na infolinii?
Przeczytaj (lub posłuchaj) u The Camels: instrukcję obsługi pomocy technicznej hostingu.
Możesz zadawać skuteczne pytania
Jak zadawać skuteczne pytania o WordPressa? Spraw, żeby pytanie nie było nudne, nie było oczywiste i nie wynikało z lenistwa. No i… Upewnij się, że to pytanie faktycznie dotyczy WordPressa. Postaw wyzwanie, a społeczność WordPressowa pomoże mu sprostać.
To jak? Będziesz zadawać fajne pytania?
Skomentuj:
Ale z kursem od p. Aleszczyk to przesadziłaś. To klasa Eweliny Muc, której nie opolecasz.
W sensie stylu prowadzenia biznesu, czy zawartości kursu?
Hmm… Rabin, a skąd, przepraszam, Twoja wiedza odnośnie moich, czy Eweliny kursów?
Moim zdaniem najlepiej warto zgłębić bardziej samą dokumentację wordpressa – może chodzenie po niej nie jest wybitnie usability-friendly, jednak jest tam najwięcej informacji + zawsze są jakieś snippety od ludzi, którzy komentują ;)
Dobra prezentacja!
Dziękuję! 😊
Kasiu, dzięki serdeczne za polecenia! :)
Bardzo ciekawy wpis. Nasuwa mi się myśl, którą usłyszałem od jednego pracownika naukowego „Specjalista od szarego człowieka różni się tym, że szybciej znajdzie potrzebne informacje, bo wie jakie pytanie należy zadać”. I uważam, że coś w tym jest. Jak jednak to obejść? Można skorzystać z częściowo darmowego narzędzia Answer the Public, które na proste zapytanie „wypluje” o co pytali inni w tym kontekście. Więcej o tym narzędziu można przeczytać pod adresem: http://seoit.pl/seo/answer-the-public-co-to-jest-i-jak-pomaga-rozwijac-seo-content/. Dzięki za ten wpis i Pozdrawiam!
[…] WordPressowi itp. Przykładowo w temacie szukania pomocy polecam artykuł Kasi Janowskiej „Jak szukać pomocy WordPressowej”. Takie rzeczy pomagają wkręcić się w temat. 🙂 Janusz Kamiński: Dziękuję bardzo za […]
Thnx for that treat! But yeah Thnkx for spending any time to discuss this, Personally i think strongly about this and adore reading on this topic.