Kto kocha zmywać naczynia i składać pranie ręka w górę! No właśnie… Ja też za tym nie przepadam, ale… Odkryłam polskie podcasty! I to same podcasty warte słuchania.
Słucham kiedy gotuję, sprzątam, spaceruję, biegam albo maluję paznokcie. Czyli zawsze wtedy, gdy potrzebuję wolnych rąk i oczu, ale nie koniecznie wolnego mózgu…
Wszystko zaczęło się od wolnościowego radia Kontestacja. Ale… apetyt rośnie w miarę jedzenia. Moja lista subskrybowanych kanałów ciągle się rozrasta!
Polskie podcasty warte słuchania to…?
Dzielę się tutaj moją listą podcastów wartych słuchania. Nagłówki są linkami, więc częstuj się śmiało.
Tu Okuniewska [RSS]

Tu Okuniewska, prosto z piwniczki w Reykjaviku. Osobiste dramaty i komedie, wieczne zaczynanie od początku, nocne przemyślenia i rzutnik zorzy polarnej, czyli dźwiękowy zapis tego, o czym myślę, gdy dwanaście godzin stoję, kroję, siekam, smażę i piekę.
WSPANIAŁY! DOSKONAŁY! Podcast Joanny Okuniewskiej o nas wszystkich po prostu. Z tak ogromnym luzem opowiada o rzeczach codziennych, wkurzających, niby normalnych, dotyczących nas wszystkich.
Ja i moje przyjaciółki idiotki [RSS]

Drugi podcast Okuniewskiej. Tym razem o sprawach sercowych i o tym jak każda i każdy z nas jest trochę idiotką. Sercową. Bo każdy z nas, kiedyś głupio się zakochał i dał wykorzystać swoje idiotkowe dobre serduszko. Najbardziej terapeutyczny podcast, jaki znajdziesz w sieci. I jest suuuuper zabawny. Fajnie się tak z siebie pośmiać.
AgenTomasz [RSS]

Agent Tomasz (nie, nie ten od afery z CBA) robi przegląd newsów, które nie pojawiły się w mainstreamowych mediach. Z wypiekami na twarzy czekam na każdy kolejny odcinek. Jego widzenie świata i sposób komentowania bawi mnie do łez. Zdecydowanie najbardziej rozrywkowa audycja okołopolityczna o jakiej w życiu słyszałam.
Więcej niż oszczędzanie pieniędzy [RSS]

Michał Szafrański to jakość sama w sobie. Jego podcast, podobnie jak książka i blog, jest po prostu świetny. Zasłuchuję się w jego sposobach pomnażania pieniędzy i konsekwentnie wprowadzam w życie małe porady. Naprawdę wartościowe słuchowisko!
Mała Wielka Firma [RSS]

Marek Jankowski i jego arcyciekawi goście rozmawiają o biznesie. Prowadzenie działalności gospodarczej, zarządzanie, marketing, budowanie marki osobistej, pomysły na biznes to tematy, które najczęściej poruszają. Na pewno warto subskrybować i inspirować się do działania.
Pani Swojego Czasu od kuchni [RSS]

Ola Budzyńska pomaga kobietom zarządzać sobą w czasie i organizować się tak, żeby tego czasu zawsze na wszystko starczało. W podkaście opowiada o swoim biznesie online i dzieli się rozwiązaniami, o których można jasno powiedzieć: „U mnie działa”.
Tuż Przy Uchu [RSS]

Kasia Bieleniewicz motywuje do rozwoju zarówno osobistego, jak i biznesowego. Jest świetna w budowaniu relacji i wykorzystywaniu swoich mocnych stron. Kasia pracuje z domu i w podkaście dzieli się swoimi doświadczeniami i przydatnymi radami.
Z pasją o mocnych stronach [RSS]

Dominik Juszczyk jest certyfikowanym trenerem Gallupa, co oznacza, że wie wszystko o 34 talentach, które możemy odkryć testem Clifton Strengths Finder. Ja ostatnio jestem totalnie zajawiona na zagłębianie się w moje talenty i podcast Dominika bardzo bardzo mi w tym pomaga. W audycjach znajdziesz całe mnóstwo informacji, o tym jak rozwijać swoje mocne strony i korzystać z nich w codziennym życiu.
Więcej Niż Zdrowe Odżywianie [RSS]

Michał (i czasami jego żona Tatiana) robi wywiady lub sam opowiada o zbalansowanym trybie życia, wysokiej jakości jedzeniu i zdrowych nawykach.
Historia Michała i Tatiany zaczęła się od alergii dziecka i jak to z chorobami bywa: niektóre z proponowanych prozdrowotnych posunięć są dość… Drastyczne. Ale mnie wciąż udaje się czerpać z tego podcastu natchnienie do ciągłego wyrabiania w sobie zdrowych nawyków.
Strefa Psyche SWPS [RSS]

Uniwersytet SWPS wypuszcza wywiady z psychologami, psychiatrami i terapeutami. Można się z nich BARDZO DUŻO nauczyć o własnej psychice, odruchach i świecie, który odbieramy bardzo specyficznie dla siebie. I to wszystko całkiem za darmo, bez wydawania milionów złotych monet na terapię indywidualną.
Świat w trzy minuty [RSS]

Łukasz Jachowicz w 180 sekund streszcza ciekawostki i najnowsze odkrycia świata nauki. Uwielbiam go słuchać!
Imponderabilia [RSS]

Podcastowe rozmowy o pierdołach ;) Karol Paciorek zaprasza przeróżnych gości i prowadzi z nimi luźne rozmowy na przeróżne tematy.
Podcast perfekcyjny dla ludzi z talentem indywidualizacja. Ja te rozmowy chłonę całą sobą i z każdej z nich wynoszę coś dla siebie. Warto posłuchać!
Zawodowcy [RSS]

Karol Stryja rozmawia z ludźmi i dowiaduje się dlaczego robią to, co robią?
Zawodowcy, to fantastyczna nazwa dla tego podcastu! Goście zawsze są arcyciekawi i można się wiele dowiedzieć. Zwłaszcza w kategoriach biznesowych.
Pomoc w Kreatywnej Pracy [RSS]

A to polski podcast prowadzony przez Jacka Kłosińskiego. Przesłuchałam wszystkie istniejące odcinki i polecam z całego serca. Garść dobrych rad jak kreatywnie pracować zawsze się przyda. Podobnie jak blog, podcast Jacka jest porywający i na pewno na stałe zagości na mojej liście subskrypcji.
Ja też mam podcast!
Posłuchaj i daj znać, co myślisz i czy mam szansę konkurować z tymi najlepszymi z najlepszych ;)
Chcesz mieć swój podcast?
Marek Jankowski z najpopularniejszego podcastu w Polsce: Mała Wielka Firma organizuje kurs: PodcastPRO.
Sama przerobiłam go od deski do deski, więc wiem, co polecam. Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem własnego podcastu, to ten kurs zrobi z Ciebie profesjonalnego podastera, nawet jeśli dzisiaj jesteś na etapie, w którym nie wiesz, w którą dziurkę podpiąć mikrofon w komputerze. SERIO!
Jak słuchać podcastów?
Napisałam wpis ze sposobami na słuchanie podcastów. Jest ich tam kilka, a obok nich najlepsza aplikacja do podcastów na Androida. Przeczytaj:
Po co słuchać podcastów?
Sprzątanie mieszkania albo dostawanie się piechotą do miasta nagle stały się dla mnie rozwijającymi zajęciami. Trudno mi znaleźć chwilę pełnego skupienia na czytanie mądrych książek. Słuchanie podcastów okazało się więc strzałem w dziesiątkę. Teraz prawie zawsze robię dwa w jednym.
Ciekawa jestem, jakich podcastów brakuje na mojej liście? Daj znać w komentarzach, jakie nie tylko polskie podcasty muszą znaleźć się na mojej liście!
Skomentuj:
Z Twojej listy zaglądam do Kłosińskiego i Szafrańskiego, czasem do Oli Budzyńskiej. Żeby oswajać się z angielskim w mowie słucham jeszcze od czasu do czasu podcastu The Minimalists, czasem Tima Ferrisa (polecam te z Debbie Millman).
Dzięki za komentarz! :)
Miałam kiedyś podejście do The Minimalists, ale jakoś na dłuższa metę nie potrafię ich słuchać… Muszę za to spróbować Oli Budzyńskiej i Tima Ferrisa.
Nie ma sprawy — fajny post :)
Ja w sumie wszystkie podcasty traktuję jak filmy niż seriale, patrzę czy temat odcinka mnie interesuje i dopiero wtedy słucham/nie słucham :)
Z Ferrisem uzbrój się w cierpliwość albo przewiń początek #reklamy :D
Extra zestawianie! Dzięki! :)
Ja kiedyś słuchałam Nerdy Nocą, ale nie wiem czy to podcast;)
Tytuł brzmi jak podcast :)
Kiedyś słuchałaś… A czemu już nie słuchasz? Coś z nimi nie tak? Bo nie wiem, czy dodawać do listy, czy nie :D
troche nieregularnie wychodza. zdecydowanie warte posluchania – zwlaszcza rozmowy z Kuba o biologii.
Ja też kiedyś słuchałem. Oni mają dosyć nierówne odcinki po pierwszej euforii http://dekompresor.pl/nerdy-noca/swirologia dalej mnie jakoś też znudziło.
Nie, po prostu ostatnio jakoś nie mam okazji żeby czegokolwiek słuchać;) (tak, wiem, brawa dla mnie za odpowiadanie na komentarz sprzed 2 miesięcy. Właśnie widać jak to wygląda xD)
Widzę tutaj dosyć ukierunkowaną listę ja polecam podcasty radiowe np. Trójka i Raport o stanie świata. A także tematyka około gier komputerowych, szczególnie Rysława (teraz do odwołania w stanie spoczynku) i bardziej frywolną Fantasmagierie.
zdecydowanie polecam Rysława – fantastycznie się go słucha oraz Fanstasmagierię, w której też czasem występuje Rysław
Dzięki za kolejny głos na te podcasty :)
Nie słucham podcastów, zdecydowanie wolę audiobooki :)
Też się do nich przekonuję. To z jednej strony trochę oszukiwanie jeśli chodzi o „czytanie” książek, ale z drugiej strony dochodzę do wniosku, że lepiej słuchać niż nie mieć kontaktu z literaturą w ogóle. O! ;)
Jaki ostatnio słuchałaś audiobook? Warto się nim zainteresować?
Jestem mężczyzną i pewnie dlatego nie mam podzielnej uwagi. Nie umiem słuchać czegoś (oprócz muzyki) podczas wykonywania jakichś innych czynności. Wolę wysłuchać w skupieniu, leżąc sobie wygodnie. Wybieram przy tym tylko treści tworzone przez prawdziwych profesjonalistów.
Kto jest prawdziwym profesjonalistą wartym posłuchania?
Przyznaję szczerzę że jeszcze nie korzystałam z żadnego podcastu, wolę zdecydowanie czytać tradycyjnie, raz próbowałam audiobooka w samochodzie ale to nie dla mnie. Choć rozumiem że czasem taka forma nagrań jest zbawieniem.
Z Twojej listy znam tylko Jacka i baaardzo lubię jego podcasty- krótko, zwięźle i na temat!
Cześć Kasia! A które posunięcia z podcastu WNZO są dla Ciebie najbardziej drastyczne? :-)
Cześć! Wow, ale mi miło, że zostawiasz komentarz! :)
Najbardziej drastyczne wydają mi się odcinki z panią Grażyną Pająk. Trudno mi się tak łatwo pogodzić z jej wizją na dietę, w której wszystko nas zabija. Mleko, mięso, gluten a nawet banany.
Ja wiem, że tego wszystkiego nie wprowadza się na raz w jednej chwili i że to w zasadzie specjalistyczna dieta, dla osób z takimi potrzebami (nowotwory, alergie, nietolerancje), a nam wyszłoby na zdrowie, gdybyśmy się tym inspirowali, ale… Ona wypowiada się tak stanowczo i z taką pewnością w głosie jakbyśmy zaraz mieli wszyscy od tego chleba z kubkiem kakaa umrzeć. Tu i teraz.
Poza tym trudno mi myśleć z szacunkiem i zaufać osobie, która używa sformułowań: „sama chemia” i „cała tablica Mendelejewa” itp. Może po części to moje zboczenie wynikające z przyjaźnienia się z paroma naukowcami, ale… Jeli pani Grażyna tak rażąco wyolbrzymia i tak lekko rzuca na wiatr tę: „samą chemię”, to może ta bułka z bananem też nie ma w sobie niczego co byłoby aż takie złe?
A na koniec napiszę jeszcze w całej rozciągłości uwielbiam Twój podcast i czerpię z niego bardzo dużo inspiracji do zdrowszego trybu życia. I bardzo Ci za niego dziękuję! <3
ja też słuchałem WNZO, ale poglądy tam szerzone są jak napisałaś trochę drastyczne oraz poparte błędnymi argumentami – nawet nagraliśmy polemikę do odcinka 76
https://www.spreaker.com/user/bilberry/podkast-17-polemika-z-wnzo-076
O! Dzięki za podesłanie, bardzo chętnie przesłucham. Ciekawe z iloma rzeczami będę się zgadzać :)
Prawda, generalnie jest tak jak piszesz – dieta DGD wspiera detoksykację i regenerację organizmu. Z drugiej strony dobrze jest mieć świadomość, które produkty spożywcze delikatnie ujmując „nie sprzyjają” naszemu zdrowiu.
Ślicznie dziękuję za miłe słowa o moim podcaście i mam nadzieję, że jeszcze długo będzie Cię inspirował :-)
Sporo się pokrywa z moją dość krótką listą 5 podcastów. Dodatkowo słucham jeszcze Marcina Iwucia z Finanse Bardzo Osobiste. Mała Wielka Firma towarzyszy mi od 2011 chyba, więc już 7 lat :)
Dzięki za polecenie Player FM! :) Od dłuższego czasu szukałem dobrej aplikacji do podcastów na Androida. Ta jest zdecydowanie fajniejsza niż Spreaker czy Stitcher, które do tej pory próbowałem.
Super! Bardzo się cieszę, że pomogłam :)
Słyszałam kilka wywiadów z Marcinem, ale jeszcze jakoś nie zebrałam się do słuchania jego podkastu. Kiedyś na pewno to nadrobię.
Ach, no i dziękuję za komentarz :)
Marcin Iwuć- warto!
Dziękuję Ci pięknie za tę informację o aplikacji do słuchania podcastów. Dotychczas nie mogłam znaleźć tej idealnej, w której znalazłabym wszystkich ulubionych twórców, a tutaj są! :) ♥
Super artykuł – posiada wiele cennych rad. Oby takich więcej.
Z polskich to zacna lista, z zagranicznych to polecam Joe Rogana :D nie wszystkie odcinki przypasują każdemu, ale niektóre to „blow mind”. Zapraszam też do swojego Dlaczego nie? – PODCAST ;-)
Ciekawa lista podcastów, z których korzystam. I twój bardzo mi się podoba. Masz ciekawy głos, a tematyka jak najbardziej mi odpowiada. Słucha się i rozwija naprawdę przyjemnie. Sam tworzyłem swoją listę najlepszych podcastów, zarówno polskich i angielskich. Te drugie także polecam, szczególnie osobom, które chcą szybciej znać różne nowinki i przy okazji szkolić swój angielski :)
Właśnie trudno mi trafić na podcast po angielsku, który naprawdę by mi się podobał. Z dużym zaangażowaniem słucham podcastów centrum Gallupa. Miałam kilka podejść do The Minimalist, ale mimo ciekawego tematu jakoś trudno mi utrzymać uwagę. Większość — ale serio ogromna większość — podcastów Tima Ferrisa zanudza mnie na śmierć… Podoba mi się, że Patt Flyn ostatnio trochę zluzował i zmienia formę podcastu na lżejszą, to może oznaczać, że przestanę omijać jego odcinki na liście subskrybcji.
Muszę się kiedyś zatrzymać i zastanowić, z czego to u mnie wynika, że mniej chętnie podchodzę do podcastów po angielsku, bo barierę językową na pewno mogę wykluczyć.
Z mojej strony polecam poslucha i ocenić podcast „Przegadana godzina” Dawida Mysliwca
Słucham małą wielką firmę i imponderabilia. Ze swojej strony mogę polecić Rob Gryn.
polecam #dźwiękościeżke
Podcast o muzyce filmowej i nie tylko pełen ciekawostek ze świata filmów i najlepszej muzyki filmowej.
tak! rewelacja! przesłuchałam ciurkiem wszystkie- jak sezon serialu. dobra robota i jakie doznania słuchowe…