Pół świata z dnia na dzień przeszło na pracę zdalną #zostanwdomu i zdecydowana większość, ani tego nie chciała, ani nie była na to przygotowana. Jak praca z domu ma niby współgrać ze spotkaniami projektowymi? Od kilku lat pracuję zdalnie i mam w tej kwestii spore doświadczenie. Zobacz najlepsze narzędzia do spotkań on-line.
Posłuchaj podcastu, w którym dokładnie wyjaśniam, które narzędzia do organizowania spotkań są najlepsze i dlatego akurat te.
Zobacz: Jak słuchać podcastów (i zapisać je offline)
Najlepsze narzędzia do spotkań on-line
Osobiście wypróbowałam milion narzędzi do rozmów on-line. Dodatkowo zapytałam Was na moim Instagramie, Facebooku i LinkedInie z jakich Wy korzystacie narzędzi i tak powstała lista absolutnie najlepszych z najlepszych programów do spotkań on-line.
Planowanie spotkań on-line
Jeśli chcesz zrobić spotkanie on-line, to musisz z wyprzedzeniem ustalić szczegóły.
Pamiętaj! Powiadom współpracowników o wideokonferencji z wyprzedzeniem. Powiedz o której się spotykacie, kto będzie i jakiej aplikacji użyć do spotkania on-line.
Daj wszystkim szansę z wyprzedzeniem zainstalować oprogramowanie do spotkań on-line i przygotować odpowiedni sprzęt.
Do planowania spotkań używam Kalendarza Google spiętego z firmowym mailem.
Nie ma znaczenia jakiego środka komunikacji użyjesz. Grunt to powiadomić wszystkich uczestników spotkania on-line o najważniejszych szczegółach. Nie ma nic gorszego niż poświęcenie pierwszych 15 minut wideokonferencji na czekanie aż wszyscy doinstalują sobie program do rozmów przez internet.
Wideokonferencja w pracy z domu – najlepsze programy
Zoom
Absolutnie, bezdyskusyjnie, totalnie najlepszy program do wideokonferencji ever. Kropka.
Ma świetną jakość połączeń, możliwość nagrywania, dzielenia się ekranem, podnoszenia łapki, jak ktoś chce mówić, bardzo łatwego wyłączania i włączania mikrofonu i kamery.
Jest darmowy dla połączeń do 100 osób na 40 minut. Jeśli potrzebujesz gadać dłużej, to po prostu jeszcze raz wchodzisz w ten sam link spotkania on-line i znowu masz darmowe 40 minut wideokonferencji. A jeśli nie interesują Cię takie cebula deale, to oczywiście możesz legitnie zapłacić za wersję PRO.
Google Meet / Hangouts
Rozwiązania od Google. Jedno z pakietu G Suite, a drugie dostępne dla wszystkich zupełnie za darmo.
Obydwa narzędzia są bardzo bardzo przyzwoite. Jakość połączenia na spotkanie on-line jest dobra i można pokazywać prezentacje, czyli dzielić się zawartością swojego ekranu z innymi uczestnikami wideokonferencji.
Czym różni się Google Meet od Hangouts? Support Google ujął to bardzo jasno w tym artykule: Porównanie Meet i rozmów wideo w klasycznej wersji Hangouts Chat.
Microsoft Teams
Microsoft Teams jest częścią pakietu Office 365. Sama z niego nie korzystałam, ale w Waszych odpowiedziach przewijała się dość często.
Skoro ja nie mam zdania, to przekazuje Wam opinię Project Manager, która zdecydowanie wie co mówi:
Whereby
Whereby to kolejne narzędzie, z którego osobiście nie korzystałam, ale bardzo często pojawiało się w Waszych odpowiedziach na pytanie: jakie narzędzie do komunikacji on-line wybrać.
Jeśli używasz i masz jakieś zdanie o Whereby to koniecznie daj znać w komentarzach!
Webex
Rozwiązanie od Cisco. Można w nim tworzyć zespoły i pokoje rozmów, więc spotkanie on-line uda się i w wersji pisanej i jako wideokonferencja.
Warto się przyjrzeć zwłaszcza teraz, bo na czas „kwarantanny” znieśli ograniczenia na darmowym koncie i możliwe jest tworzenie wideokonferencji do 100 osób i nieograniczonym czasie zupełnie za darmo.
Discord
Discord to platforma do komunikacji dla graczy. Moim zdaniem nie nadaje się za bardzo do zastosowań biznesowych, ale ma jedną bardzo ważną zaletę: siedzą tam licealiści.
Może więc dobrze nadać się jako program do komunikacji nauczycieli z uczniami. Discord jest zdecydowanie bardziej luzacki niż wszystkie pozostałe programy do rozmów on-line, które tutaj wymieniłam.
Jeśli, więc jesteś nauczycielem i chcesz przemówić do uczniów w ich własnym środowisku, to Discord może być dobrym rozwiązaniem.
Chat w pracy z domu – programy
- Slack
- Mattermost
- Microsoft Teams
Komunikacja w pracy z domu – najgorsze programy
Jest też kategoria programów, które wszyscy znają i już z nich korzystają:
- Skype
- Messenger
- Whatsup
Jest z nimi jednak jeden ogromny problem: kompletnie nie nadają się do pracy zdalnej.
Po pierwsze korzystamy z nich do celów prywatnych i dorzucanie do nich kontaktów biznesowych to proszenie się o pracę 24/7.
Po drugie są super do rozmów jeden na jeden, ale kiedy próbujesz zrobić w nich kilkuosobową wideokonferencję, to wychodzi z tego dramat. Wszystkie trzy są niestabilne, a jakość połączenia jest okropna.
Nie rób sobie tego.
7 Zasad efektywnej rozmowy przez internet
Jak już mamy przez co gadać, to dobrze byłoby wiedzieć JAK gadać przez internet i czym spoktania online różnią się od spotkań na żywo.
Napisałam o tym całym osobny wpis i warto go przeczytać (albo posłuchać podlinkowane powyżej odcinka podcastu, bo tam też o tym mówię).
Najlepsze narzędzie do rozmowy on-line to
A Ty z jakich programów do rozmów przez internet korzystasz w tych kwarantannowych czasach?
Skomentuj:
[…] Katarzyna Janoska – Spotkanie on-line – sprawdzone narzędzia w pracy zdalnej […]
Pomocny artykuł. Dziękuję i gratuluję udziału w małej wielkiej firmie
Tylko nie Zoom. Chiński spyware, stopniowo zabraniany przez kolejne organizacje rządowe. Polecam przeczytać https://www.schneier.com/blog/archives/2020/04/security_and_pr_1.html
U nas w firmie sprawdził się Slack, Trello i Hangouts :))
dzień dobry
Najlepiej do spotkań sprawdzało się narzędzie od Google :)) korzystałem także z discorda, ale niestety serwery czasami nie wytrzymywał i strasznie lagowało…
Bardzo ciekawy artykuł
Dobrze wiedzieć, dzięki za garść ciekawych informacji
Świetny blog!