Pół świata z dnia na dzień przeszło na pracę zdalną #zostanwdomu i zdecydowana większość, ani tego nie chciała, ani nie była na to przygotowana. Jak praca z domu ma niby współgrać ze spotkaniami projektowymi? Od kilku lat pracuję zdalnie i mam w tej kwestii spore doświadczenie. Zobacz najlepsze narzędzia do spotkań on-line.
Posłuchaj podcastu, w którym dokładnie wyjaśniam, które narzędzia do organizowania spotkań są najlepsze i dlatego akurat te.
Zobacz: Jak słuchać podcastów (i zapisać je offline)
Najlepsze narzędzia do spotkań on-line
Osobiście wypróbowałam milion narzędzi do rozmów on-line. Dodatkowo zapytałam Was na moim Instagramie, Facebooku i LinkedInie z jakich Wy korzystacie narzędzi i tak powstała lista absolutnie najlepszych z najlepszych programów do spotkań on-line.
Planowanie spotkań on-line
Jeśli chcesz zrobić spotkanie on-line, to musisz z wyprzedzeniem ustalić szczegóły.
Pamiętaj! Powiadom współpracowników o wideokonferencji z wyprzedzeniem. Powiedz o której się spotykacie, kto będzie i jakiej aplikacji użyć do spotkania on-line.
Daj wszystkim szansę z wyprzedzeniem zainstalować oprogramowanie do spotkań on-line i przygotować odpowiedni sprzęt.
Do planowania spotkań używam Kalendarza Google spiętego z firmowym mailem.
Nie ma znaczenia jakiego środka komunikacji użyjesz. Grunt to powiadomić wszystkich uczestników spotkania on-line o najważniejszych szczegółach. Nie ma nic gorszego niż poświęcenie pierwszych 15 minut wideokonferencji na czekanie aż wszyscy doinstalują sobie program do rozmów przez internet.
Wideokonferencja w pracy z domu – najlepsze programy
Zoom
Absolutnie, bezdyskusyjnie, totalnie najlepszy program do wideokonferencji ever. Kropka.
Ma świetną jakość połączeń, możliwość nagrywania, dzielenia się ekranem, podnoszenia łapki, jak ktoś chce mówić, bardzo łatwego wyłączania i włączania mikrofonu i kamery.
Jest darmowy dla połączeń do 100 osób na 40 minut. Jeśli potrzebujesz gadać dłużej, to po prostu jeszcze raz wchodzisz w ten sam link spotkania on-line i znowu masz darmowe 40 minut wideokonferencji. A jeśli nie interesują Cię takie cebula deale, to oczywiście możesz legitnie zapłacić za wersję PRO.
Google Meet / Hangouts
Rozwiązania od Google. Jedno z pakietu G Suite, a drugie dostępne dla wszystkich zupełnie za darmo.
Obydwa narzędzia są bardzo bardzo przyzwoite. Jakość połączenia na spotkanie on-line jest dobra i można pokazywać prezentacje, czyli dzielić się zawartością swojego ekranu z innymi uczestnikami wideokonferencji.
Czym różni się Google Meet od Hangouts? Support Google ujął to bardzo jasno w tym artykule: Porównanie Meet i rozmów wideo w klasycznej wersji Hangouts Chat.
Microsoft Teams
Microsoft Teams jest częścią pakietu Office 365. Sama z niego nie korzystałam, ale w Waszych odpowiedziach przewijała się dość często.
Skoro ja nie mam zdania, to przekazuje Wam opinię Project Manager, która zdecydowanie wie co mówi:
Whereby
Whereby to kolejne narzędzie, z którego osobiście nie korzystałam, ale bardzo często pojawiało się w Waszych odpowiedziach na pytanie: jakie narzędzie do komunikacji on-line wybrać.
Jeśli używasz i masz jakieś zdanie o Whereby to koniecznie daj znać w komentarzach!
Webex
Rozwiązanie od Cisco. Można w nim tworzyć zespoły i pokoje rozmów, więc spotkanie on-line uda się i w wersji pisanej i jako wideokonferencja.
Warto się przyjrzeć zwłaszcza teraz, bo na czas „kwarantanny” znieśli ograniczenia na darmowym koncie i możliwe jest tworzenie wideokonferencji do 100 osób i nieograniczonym czasie zupełnie za darmo.
Discord
Discord to platforma do komunikacji dla graczy. Moim zdaniem nie nadaje się za bardzo do zastosowań biznesowych, ale ma jedną bardzo ważną zaletę: siedzą tam licealiści.
Może więc dobrze nadać się jako program do komunikacji nauczycieli z uczniami. Discord jest zdecydowanie bardziej luzacki niż wszystkie pozostałe programy do rozmów on-line, które tutaj wymieniłam.
Jeśli, więc jesteś nauczycielem i chcesz przemówić do uczniów w ich własnym środowisku, to Discord może być dobrym rozwiązaniem.
Chat w pracy z domu – programy
- Slack
- Mattermost
- Microsoft Teams
Komunikacja w pracy z domu – najgorsze programy
Jest też kategoria programów, które wszyscy znają i już z nich korzystają:
- Skype
- Messenger
- Whatsup
Jest z nimi jednak jeden ogromny problem: kompletnie nie nadają się do pracy zdalnej.
Po pierwsze korzystamy z nich do celów prywatnych i dorzucanie do nich kontaktów biznesowych to proszenie się o pracę 24/7.
Po drugie są super do rozmów jeden na jeden, ale kiedy próbujesz zrobić w nich kilkuosobową wideokonferencję, to wychodzi z tego dramat. Wszystkie trzy są niestabilne, a jakość połączenia jest okropna.
Nie rób sobie tego.
7 Zasad efektywnej rozmowy przez internet
Jak już mamy przez co gadać, to dobrze byłoby wiedzieć JAK gadać przez internet i czym spoktania online różnią się od spotkań na żywo.
Napisałam o tym całym osobny wpis i warto go przeczytać (albo posłuchać podlinkowane powyżej odcinka podcastu, bo tam też o tym mówię).
Najlepsze narzędzie do rozmowy on-line to
A Ty z jakich programów do rozmów przez internet korzystasz w tych kwarantannowych czasach?
Skomentuj:
[…] Katarzyna Janoska – Spotkanie on-line – sprawdzone narzędzia w pracy zdalnej […]
Pomocny artykuł. Dziękuję i gratuluję udziału w małej wielkiej firmie
Tylko nie Zoom. Chiński spyware, stopniowo zabraniany przez kolejne organizacje rządowe. Polecam przeczytać https://www.schneier.com/blog/archives/2020/04/security_and_pr_1.html
U nas w firmie sprawdził się Slack, Trello i Hangouts :))
Mateusz jak u Ciebie spisuje się Trello ? Swego czasu używałam tej apki i myślę, czy by do niej nie wrócić
dzień dobry
Najlepiej do spotkań sprawdzało się narzędzie od Google :)) korzystałem także z discorda, ale niestety serwery czasami nie wytrzymywał i strasznie lagowało…
Bardzo ciekawy artykuł
Dobrze wiedzieć, dzięki za garść ciekawych informacji
Świetny blog!
Korzystam z wielu narzędzi do pracy zdalnej, ale zawsze ciekaw są nowe propozycje. Dzięki za podzielenie się tymi wskazówkami!
Bardzo praktyczne artykuł o narzędziach do spotkań online! Znalezienie sprawdzonych opcji na pewno ułatwi moją pracę zdalną. Dzięki za praktyczne wskazówki!
Pracuję zdalnie od jakiegoś czasu i cieszę się, że mogę znaleźć tu propozycje sprawdzonych narzędzi do spotkań online.
Od tamtego dnia nigdy już nie wróciłem do biura. Ma to swoje plusy, ale odczułem, że mocno się zdystansowałem od ludzi…