Jakiś czas temu pisałam, że świetnie wyszła mi tarta z łososiem i pomidorami. Tym razem przyszła pora na znaczącą zmianę przepisu i tak powstała tarta z kurczakiem, pomidorami i serem feta! Na dowód tego, że jest równie pyszna jak ta pierwsza – napiszę tylko, że zniknęła tak szybko, że udało się zrobić jedynie zdjęcie całości, zanim kawałki trafiły na talerze ;)
Składniki na ciasto
- 1-1,5 szklanki mąki
- 1/3 kostki masła bądź margaryny
- 1 duże jajko
- szczypta soli
Składniki na wierzch
- 300 g piersi z kurczaka
- przyprawa do kurczaka
- 1 łyżka oleju do smażenia
- 1 op. przecieru pomidorowego
- 1 op. sera feta
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka tymianku
- 2-3 ząbki czosnku
- sól, pieprz
- papryka ostra i słodka
- 2 łyżki mąki i kilka łyżek zimnej wody
[Listonic]
Ciasto
Zrobienie ciasta do tarty wymaga kilku nieskomplikowanych kroków. Przede wszystkim należy ugnieść wszystkie składniki do uzyskania jednolitej masy. Następnie włożyć do zamrażalnika na 15-20 minut. Po tym czasie rozgnieść palcami na formie do tarty, nakłuć widelcem w kilku miejscach i piec przez 15 minut w 180 °C.
Formy nie trzeba dodatkowo smarować tłuszczem ani wykładać papierem. Spora ilość masła użytego do wyrobienia ciasta sprawia, że nie przykleja się ono do brytfanki i łatwo jest je wyjąć.
Wierzch
W pierwszej kolejności kurczak – należy go opłukać, pokroić w kostkę i usmażyć na niewielkiej ilości rozgrzanego oleju. Pod koniec smażenia posypać przyprawą do kurczaka lub przyprawami, które wg gustu smakują najlepiej z tym mięsem.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że wody wypływającej z kurczaka nie należy odlewać, ale poczekać aż sama wyparuje – na podstawie czasu potrzebnego do jej odparowania wiadomo na pewno, że kurczak jest gotowy.
Pomidorowa część dania wygląda bardzo podobnie jak w przypadku tarty z łososiem… Przecier trzeba wlać na patelnię, albo do garnka, dodać cukier, paprykę ostrą i słodką (około łyżeczkę) oraz pieprz. Gotować przez około 10-15 minut – przecier powinien zrobić się słodszy. Następnie dodać czosnek przeciśnięty przez praskę i tymianek. Można dosolić dla smaku i całość gotować jeszcze przez około 5 minut.
Na koniec warto dodać mąkę roztworzoną w wodzie, dzięki czemu sos zgęstnieje i wierzchnie składniki nie będą miały szansy w nim utonąć.
Całość zagotować jeszcze raz i wylać na podpieczoną tartę. Na wierzchu poukładać kurczaka oraz pokrojony w kostkę ser feta.
Piec przez 15 minut.
Tarta z kurczakiem, pomidorami i serem feta jest gotowa.
Smacznego!
P.S. Całkiem niedawno założyłam stronę bloga na Facebooku: Milion myśli anoriell. Zachęcam do polubienia i bycia na bieżąco z pojawiającymi się tutaj wpisami! :)
Skomentuj:
Ja polecam zdecydowanie tarte cebulową…
Witam
Nigdy nie robiłam Tarty ani z łososiem i pomidorami, ani tej opisanej tutaj w artykule ani cebulowej. Na pierwszy rzut pomyślałam, że to kwestia nazewnictwa i kuchni regionalnej. Danie to wygląda mi na swego rodzaju zapiekankę i postanowiłam zapytać wujka Google co to jest Tarta. Wujek odesłał mnie do Wikipedii i ukazało się że:
Tarta (fr. tarte) – rodzaj wypieku, składającego się z kruchego, drożdżowego lub francuskiego ciasta i nadzienia, które może być zarówno słodkie (np. z owocami), jak i słone (np. z warzywami, grzybami). Tarta jest jedną z najpopularniejszych potraw kuchni francuskiej.
Kruchym ciastem wylepia się dno i brzegi specjalnej formy do pieczenia tart – okrągłej i niskiej, o fałdowanych brzegach. Istnieją trzy metody pieczenia tarty:
– równocześnie surowego ciasta z wyłożonym na niego nadzieniem,
– najpierw samego ciasta, a potem już upieczone napełnia się nadzieniem,
– najpierw samego ciasta (często z wyłożoną suchą fasolą, która zapobiega rośnięciu ciasta), a dopiero pod koniec pieczenia wykłada się nadzienie.
Odmianą tarty jest quiche, który różni się tym, że podawany jest wyłącznie z nadzieniem wytrawnym, zalanym masą jajeczną. Popularnymi we Francji tartami są: Tarta Tatin, tarta cytrynowa, rabarbarowa, z truskawkami i warzywna.
W tym tygodniu u mnie w domu będziemy jeść Tartę, jaką?, jeszcze nie wiem.
Smacznego
Ciekawy przepis, do którego nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Z reguły jadam tartę na słodko, ale tego przepisu spróbuję.
Przepis warty spróbowania, moi znajomi przepadają za tartą to będziemy testować :)
Taka przypieczona feta wygląda bosko. Od razu mi się porządna pizza cztery sery w myślach jawi :-) A zna Pani jakieś równie apetycznie wyglądające potrawy, ale bezmięsne? Jestem wege, a coś takiego pieczonego z fetą bym z dziką chęcią zjadł. Powoli uczę się gotowania
@Jarek: Niestety jeszcze nie zdarzyło mi się robić tarty w pełni wegetariańskiej, która zawierałaby ser feta, ale wyobrażam sobie, że ta, którą opisałam całkiem nieźle sprawdziłaby się też z czarnymi oliwkami zamiast kurczaka (sama muszę takiej wersji spróbować :)
Całkiem fajny przepis. Z tartą trochę jak z pizzą… Podstawy co do wypełniacza i ciasta podobne, a dodatki dowolne.
@Jarek: u mnie na bogu znajdziesz m.in. tartę wege z serem feta: http://fotogoto.pl/przystawki/tarta-ze-szpinakiem
Dzięki Wojtek – z pewnością spróbuję :-)
Brzmi i wygląda smacznie (aż głodny się zrobiłem), wypróbuje w najbliższym czasie
No zdecydowanie ten przepis trzeba wyprubować, można swoją kobiete naprzykład udobruchać :)
Robiłem dobre i polecam
Wygląda apetycznie i na pewno jest pyszne ale z pewnością jest to kaloryczne danie:) Wszystko co dobre jest zwykle kaloryczne.
Uwielbiam tarty! Bardzo chętnie spróbuję tej! Według mnie tarta to jedna z najbardziej uniwersalnych potraw. Można ją jeść zarówno na ciepło jak i na zimno. Najczęściej przy przygotowywaniu tart korzystam z gotowych przepisów, ale często również zdarzało mi się wrzucać to, co akurat znalazłam w lodówce. Zawsze wychodziło przepyszne :)
I tym prostym przepisem tarta z kurczakiem, jak to się mówi „made my day” :) Byłem święcie przekonany, że jeszcze długo długo nic nie dogoni mojego ulubionego kurczaka po seczuańsku. Dzięki za przepis :)
Super! :)) Bardzo się cieszę, że udało mi się wymyślić przepis, który tylu osobom przypadł do gustu :)
Fajny przepis! zawsze myślałem że tarta jest trudniejsza do zrobienia, a tu proszę wydaje mi się że i ja podołam temu zadaniu.
Dziękuje i smacznego wszystkim
Bardzo dobry przepis, wypróbowany i świetnie smakuje. Wszystko się udało. Pozdrawiam :)
Uwielbiam połączenie pomidorów i fety a ta tarta wygląda rewelacyjnie. Osobiście jestem miłośniczką tarty na słodko ale tą konieczenie muszę spróbować.
Ciekawe czy jako początkujący jestem w stanie poradzić sobie ze zrobieniem tej tarty. Zdjęcie wygląda zachęcająco :D
Myślę, że każdy, kto posiada choć minimalne umiejętności gotowania (np. potrafi samodzielnie zrobić herbatę ;) ) da sobie radę z tym przepisem :)
Jestem podobnego zdania, że każdy posiada jakieś umiejętności w gotowaniu. Wystarczą chęci, eksperymentowanie, a wszystko przyjdzie z czasem. Uczę się samodzielnie gotować od jakiegoś czasu i sądzę że nie jest najgorzej…przynajmniej nie zniechęcam się. Ostatnio zrobiłem łososia w cieście francuskim – coś podobnego do Twojej tarty z łososia, jednakże z sosem śmietanowo – ziołowym. Sam byłem zaskoczony efektami :) Mniammm.. normalnie zgłodniałem. Czekam na inne ciekawe przepisy!
uwielbiamy tarte, musze zrobic, bo mi wielkiego smaka narobiłas :D
bez sensu ten przepis. Co oznacza opakowanie przecieru? tzn ile gram?
Na jaką blache (wymiary) jest on przygotowany?
@Aga: Przepis nie jest bez sensu. Moja forma do tarty ma 27 cm. Z tych samych proporcji równie dobrze wychodzi na formach 26-28 cm, czyli na wszystkich standardowych…
Opakowanie przecieru również jest standardowym opakowaniem przecieru, który można spotkać w każdym sklepie: 500 g.
Bardzo lubię ser feta w różnych konfiguracjach (zwłaszcza w sałatkach). Myślę, ze tutaj też jest ubogacający składnik
Dodałem trochę bazylii i oregano zamiast tymianku. Pychotka :) Szczerze polecam. Szybki i łatwy przepis!
Znakomity przepis, dzisiaj wypróbowany i super pychotka!
Wygląda ślicznie i pewnie tak smakuje :) W weekend spróbujemy z żoną przygotować. Trzymajcie kciuki ! :)
Takiego pomysłu jeszcze nie znałam. Dzięki za pomysł na sobotni obiad.
Wyszło bardzo smacznie :)